Coaching czy psychoterapia?
Przywykliśmy kojarzyć pomoc psychologiczną z psychoterapią – leczeniem bólu psychicznego i wsparciem w wychodzeniu z poważnych kryzysów życiowych. Istotnie – dla wielu osób psychoterapia jest skuteczna, gdy trudne doświadczenia odbiją się na zdrowiu psychicznym i umiejętności radzenia sobie z problemami.
Jednak, podobnie jak w innych dziedzinach związanych ze zdrowiem, w psychologii dzisiaj zwycięża przekonanie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Współczesna psychologia koncentruje się nie tylko na rozwiązywaniu problemów lecz także na tym, jak pomóc zdrowo funkcjonującym ludziom osiągnąć szczęście i spełnienie w ważnych obszarach życia: miłości, rodzinie, relacjach z ludźmi, pracy zawodowej. Taka pomoc psychologiczna to coaching.
Często bywa, że choć ogólnie sobie radzimy, to w jakiejś dziedzinie nasze ważne potrzeby nie są spełnione:
- jesteśmy w związku z osobą, którą kochamy i chcemy być razem, ale coś szwankuje – trudniej o zrozumienie, mniej spędzanego wspólnie czasu, błahe sprawy powodują konflikty i choć związek trwa, to najbliższa w życiu relacja przynosi więcej trudności niż radości;
- praca bardziej frustruje niż satysfakcjonuje – bo pracujemy poniżej naszych kompetencji i się nie rozwijamy, albo relacje z przełożonymi, współpracownikami, klientami są źródłem przykrości i stresu;
- niekiedy mamy pomysł na karierę i rozwój, ale nie do końca wierzymy w siebie i boimy się ryzyka;
- od dawna jesteśmy tak zapracowani i zabiegani, że brak nam czasu dla siebie i rodziny, a nie widzimy możliwości zmiany takiego stanu rzeczy.
To tylko niektóre z trudności, jakich często doświadczamy. Rzadko jednak decydujemy się skorzystać z porady psychologa, bo to tylko normalne życiowe kłopoty. I rzeczywiście: po pierwsze – są one zupełnie normalne, po drugie – wielu z nas potrafi się z nimi uporać samodzielnie. Ale nie wszyscy i nie zawsze. A takie kłopoty, jeżeli nie zaradzimy im w porę, mogą nie tylko trwale obniżyć jakość naszego życia, ale też stać się początkiem poważniejszych problemów.
Tymczasem psychologia dysponuje metodami, które pomagają trwale rozwiązać takie problemy i wykorzystać je twórczo do rozwoju osobistego. Coaching jest dostępny w większości gabinetów. Przeznaczony dla ludzi zdrowych, którzy chcą pokonać trudności i wzmocnić umiejętność kreowania satysfakcjonującego życia. Podczas coachingu uczymy się, jak lepiej wykorzystać nasze mocne strony, pokonać słabości, odważnie myśleć o celach (osobistych i zawodowych). Dostajemy też narzędzia do realizacji tych celów. Rozwijamy umiejętności: dobrego porozumiewania się, rozwiązywania konfliktów, zarządzania emocjami i ograniczania skutków stresu, dobrego planowania etc. Rezultatem udanego coachingu, oprócz rozwiązania konkretnych trudności bądź realizacji wybranych celów jest ogólne zwiększenie skuteczności i wpływu na to, co się dzieje wokół.